Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Klaster „Energia i Środowisko“

2013-03-14 19:08:26 (ost. akt: 2013-03-18 15:03:33)
25 lutego powołany został do życia klaster technologiczny pod nazwą „Energia i Środowisko“

25 lutego powołany został do życia klaster technologiczny pod nazwą „Energia i Środowisko“

Energia odnawialna to przyszłość i alternatywa dla konwencjonalnych źródeł energii w obliczu ich stopniowego wyczerpywania się. Choć inwestycje w instalacje produkujące energię odnawialną w ostatnich latach znacząco wzrosły, nadal jesteśmy w tyle za innymi krajami europejskimi. Jednym z problemów jest brak odpowiedniego umocowania w prawie oraz brak wiedzy społeczeństwa.

Szansą na rozwój odnawialnych źródeł energii w rejonie Warmii i Mazur są dyrektywy europejskie, które również obowiązują na terenie Polski. Według założeń do 2020 roku ilość energii odnawialnej w całokształcie pozyskiwania energii ma wynosić około 15 proc. a w kolejnym dziesięcioleciu ma wzrosnąć do 16 proc. Województwo warmińsko-mazurskie ma doskonałe warunki do produkcji energii odnawialnej, której zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nic więc dziwnego, że powstaje coraz więcej inwestycji związanych z OZE. To jednak za mało, by móc twierdzić, że energia z odnawialnych źródeł ma spory udział w ogólnym bilansie energetycznym naszego regionu.

25 lutego pojawiło się światełko w tunelu dla rozwoju energetyki odnawialnej w naszym regionie — do życia został powołany klaster technologiczny pod nazwą „Energia i Środowisko“. Utworzyły go podmioty żywo zainteresowane inicjowaniem i wdrażaniem działań z zakresu nowych technologii w energetyce odnawialnej. Liderem klastra jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane „Przem-Gri“ Spółka z o.o. z Olsztyna. Jako założyciele w skład klastra weszły też: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna, Warmiński Związek Gmin oraz firmy: AAT Biogas Polska Sp. z o.o. z Warszawy, Silo-System Sp. z o.o. z Warszawy, Techpal Sp. z o.o. z Olsztyna, Elektrykos z Brąswałdu oraz Prywatne Przedsiębiorstwo Budowlane Budex z Braniewa.

— Klaster „Energia i Środowisko“ tworzą firmy i instytucje, które nie tylko mają wizję działań proekologicznych, ale te działania już od dawna realizują. Każdy członek z klastra otrzymała przydział zadań, które będzie realizował w ramach naszej działalności — wyjaśnia Bogusława Sieheń, koordynatorka klastra „Energia i Środowisko“. — Celem naszej działalności jest wzrost wykorzystania źródeł odnawialnych, szczególnie biomasy na cele energetyczne w Polsce północno-wschodniej. Będziemy pracować nad rozwojem technologii odzysku biomasy z odpadów, zmniejszeniem zanieczyszczeń biologicznych środowiska na terenach wiejskich, oraz nad rozwojem nowych technologii i metod produkcji.
Intencją powołania klastra była nie tylko dbałość o środowisko poprzez wdrażanie ekologicznych technologii, ale też zwiększenie konkurencyjności dla przedsiębiorstw działających na obszarze Polski północno-wschodniej. Chodzi o to, by cały proces technologiczny i inwestycyjny odbywał się u nas, z udziałem rodzimych, lokalnych firm.

Energetyka odnawialna może być też szansą na dodatkowe dochody dla rolników. Wiatraki, biogazownie czy biomasa rolnicza mogą stanowić pełne zaopatrzenie w energię gminy, a nawet powiatu. To rozwiązania, które nie tylko podniosą konkurencyjność rolnictwa, ale też przyczynią się do rozwoju obszarów wiejskich, ochrony środowiska, klimatu i redukcji gazów cieplarnianych.

Dzięki współpracy z Warmińsko-Mazurskim Związkiem Rolników, Agencją Nieruchomości Rolnych, Warmińsko-Mazurską Izbą Rolniczą oraz Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego klaster będzie mógł uczestniczyć w rozwoju obszarów wiejskich naszego województwa.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB