Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Zarabianie na wsi? Czemu nie! Postaw na agroturystykę

2013-03-14 19:19:14 (ost. akt: 2013-03-18 15:01:29)
Na wsi też można zarabiać

Na wsi też można zarabiać

Nasz region ma doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu powstają nowe gospodarstwa z bogatą ofertą dla turystów z Polski i nie tylko. Agroturystyka to na Warmii i Mazurach świetny pomysł na działalność, która pozwala na łączenie zarabiania pieniędzy z przyjemnością życia i mieszkania na wsi.

Oferta gospodarstw agroturystycznych jest z roku na rok coraz szersza. Przybywa chętnych do takiej formy wypoczynku, jednak wraz z popytem rośnie podaż — gospodarstw agroturystycznych jest już naprawdę sporo. Aby przyciągnąć klientów i zachęcić ich do powrotu podczas kolejnych wakacji, warto zadbać o to, by czuli się jak w domu.

Założenie gospodarstwa agroturystyczego nie wymaga wielu formalności, o ile posiadasz dom lub siedlisko. Na początku trzeba udać się do urzędu gminy. Rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa rolne i agroturystykę traktują jako dodatkowe źródło dochodu nie muszą zakładać działalności gospodarczej. Pod warunkiem, że ich baza noclegowa jest mniejsza niż pięć pokoi. Muszą jedynie zgłosić swoją ofertę do urzędu gminy — zostaną wtedy wpisani do ewidencji, a czasem nawet na stronę internetową urzędu. Jeśli nie jesteś rolnikiem lub w swoim gospodarstwie masz więcej niż pięć pokoi, musisz jednak założyć działalność.
Jeśli jesteś mieszkańcem wsi, możesz otrzymać dofinansowanie na utworzenie gospodarstwa agroturystycznego ze środków unijnych w ramach działania: „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Natomiast jeśli planujesz prowadzić działalność na obszarach wiejskich, możesz ubiegać się o dofinansowanie działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Można otrzymać naprawdę pokaźne kwoty – od 100 do 300 tysięcy złotych. Niestety, nie obędzie się bez biznesplanu. To idealna szansa dla rolników lub ich domowników, którzy nie są w stanie utrzymać się z rolnictwa, a także sposób na biznes, który nie wymaga przeprowadzki do wielkiego miasta.

Zastanów się również, co będzie dźwignią reklamy Twojej agroturystyki. Może to być regionalna kuchnia, minizoo ze zwierzętami gospodarskimi i nie tylko, możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc, bliskość jeziora, a może cisza i spokój w pobliżu lasu?

Prowadząc gospodarstwo agroturystyczne musisz być przygotowany na nieustanne łączenie życia zawodowego i prywatnego. Goście mogą przecież przyjeżdżać przez cały rok, zwykle gospodarze pozwalają korzystać ze swojej kuchni, jedzą wspólne posiłki itp. Osoby, które bardzo cenią sobie prywatność, raczej nie sprawdzą się jako prowadzący agroturystykę.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB